Z pewnością nie raz poszukiwaliście intensywnego zapachu, który nie tylko pięknie pachnie, ale i długo utrzymuje się na skórze. W praktyce nie jest to niestety tak łatwe jak się wydaje. Co więc stoi na przeszkodzie? Mnóstwo czynników. Jednym z nich jest to, z czego składają się dane perfumy. Szczególną uwagę należy zwrócić na obecność naturalnych składników, które w przeciwieństwie do syntetyków nieco inaczej pracują na skórze, przez co także zapach utrzymuje się dłużej. Wysokie stężenie olejków zapachowych to nie tylko intensywny aromat ale i gwarancja jakości, za którą ręczą założyciele marek dysponujących takimi perfumami. Jak nietrudno się domyślić, zapachy te mają często wyższą cenę niż kompozycje oparte na składnikach syntetycznych. Wynika to z ceny, dostępności i procesu destylacji surowców. Jeżeli więc zależy Ci na unikatowych perfumach o naprawdę najwyższej jakości, wybierz marki niszowe, w których liczy się przede wszystkim to, z czego zbudowany jest zapach, a nie logo producenta.
Kolejnym, bardzo ważnym elementem, od którego zależy trwałość perfum jest pH skóry. O ile wybierając ulubione perfumy mamy wpływ na to, jakiej będą jakości, tak tu niestety kończą się nasze możliwości. Na każdej skórze zapach będzie utleniał się inaczej. Na niektórych kompozycja zniknie po paru godzinach, inni mogą cieszyć się jej zapachem cały dzień, dlatego bardzo ważne jest testowanie. Tak naprawdę nie istnieją najlepsze perfumy damskie czy męskie, bo to, co sprawdzi się u kogoś, niekoniecznie może zdać egzamin u nas.
Oznaczenia perfum
Każda butelka, zarówno perfum męskich, damskich czy unisex posiada swoje oznaczenie, które informuje o procentowej ilości olejków wykorzystanych w kompozycji. Eau to nic innego jak z języka francuskiego woda, która jest synonimem naszego „zapachu”. Jego pierwsza litera występuje w każdym oznaczeniu perfum. Najniższe stężenie olejków ma Eau Fraiche, jest to 1-3% oraz Eau de Cologne (EDC), czyli woda kolońska, w której jest 3-6% olejków naturalnych, co oznacza, że kompozycja jest lekka, a zapach perfum szybko się ulatnia. Eau de Toilette (EDT) zawiera 4-10% olejków, natomiast Eau de Parfum (EDP) to od 10-20%. Czyste perfumy (Parfum) i ekstrakty (Extrait de Parfum) mają najwyższe stężenie olejków eterycznych i stanowi ono od 20 do 40%. Takie kompozycje nie zawierają wody, tylko naturalne ekstrakty oraz alkohol, dzięki czemu przeważnie są intensywniejsze. Jednak pamiętajcie, każda skóra jest inna.
Które perfumy wybierać?
Wybór zapachów damskich jak i męskich na rynku jest ogromny. Od niszowych kompozycji, po selektywne. Skoro już wiemy, że istotną kwestią jest ich jakość oraz to jak pracują na naszej skórze pozostaje jeszcze jeden punkt – kategoria zapachu.
Perfumy buduje olfaktoryczna piramida złożona z nuty głowy, nuty serca i nuty bazy. W nutach głowy najczęściej zawarte są lekkie akordy, które nadają perfumom świeżości. Są to między innymi: bergamotka, lawenda czy cytrusy. Serce zapachu tworzą nuty kwiatowe, przyprawowe, ziołowe. Podstawę stanowi baza, która w głównej mierze przyczynia się do tego jak długo zapach utrzymuje się na skórze. Dlaczego? Końcowe nuty to te, których aromat pozostaje po kilku godzinach. Często są to afrodyzjaki (niekiedy nazywane feromonami), np: wanilia, ambra, piżmo. To właśnie one sprawiają, że zapach perfum unosi się w powietrzu.
Miłośnicy świeżych kompozycji zapachowych mają utrudnione zadanie, ponieważ nawet najpiękniejsze perfumy mogą okazać się ulotne. Składają się głównie z nut cytrusowych, dlatego warto wybierać takie, w których dominują naturalne składniki, czyli czyste olejki. W cytrusowych wodach kluczowym może okazać się dodatek, np: ambroksanu lub piżma, które nie zaburzą kompozycji, a znacznie wpłyną na jej trwałość. Dodatkowo, ambroksan nadaje zapachowi świeżości, a jego molekularne właściwości doskonale pracują ze skórą.
Kwiatowe perfumy często łączy się z drzewem sandałowym, które wzmacnia ich intensywność. Ich aromat jest zwykle dość intensywny, szczególnie jeżeli w kompozycji znajduje się tuberoza, jaśmin czy róża.
Perfumy orientalne figurują jako jedne z najtrwalszych zapachów, ponieważ budują je silne akordy. Spośród nich wyróżnia się miedzy innymi kompozycje z drzewem agarowym, paczulą, korzennymi przyprawami i nutami zwierzęcymi, jak np. styraks czy cywet.
Sposoby na przedłużenie trwałości perfum
Aby zapach długo utrzymywał się, należy pamiętać, by aplikować go na skórę, a nie na ubranie. Jest to szczególnie ważne w przypadku perfum z molekułami, które uwalniają swój aromat dopiero po kilku minutach na skórze.
Niektóre zapachy posiadają swoją linię uzupełniającą w postaci balsamów, czy żeli pod prysznic. W naszej perfumerii jest kilka takich pozycji, między innymi kultowa Delina od marki Parfums de Marly, która oprócz zapachu oferuje także balsam do ciała, mgiełkę do włosów i krem do rąk. Jest to świetny sposób na przedłużenie trwałości zapachu ulubionych perfum. Należy także pamiętać, że perfumy dłużej utrzymują się na dobrze nawilżonej skórze, dlatego jeśli chcemy przedłużyć trwałość naszej kompozycji, warto przed jej użyciem posmarować miejsce aplikacji tłustym bezzapachowym kremem lub wazeliną. Dzięki temu zapach pozostanie z nami na dłużej.
Ranking najtrwalszych perfum
Internetowy sklep Amisell posiada bogaty asortyment zapachów niszowych jak i selektywnych. Znajdziecie w nim zarówno wody toaletowe i perfumowane, jak i ekstrakty. Spośród kompozycji bazujących na wysokim stężeniu olejków warto wybrać marki niszowe, jednak nie ma jednej, która sprosta wszelkim oczekiwaniom.
Z pewnością godna uwagi jest Tiziana Terenzi, która wprowadziła na rynek zapachy o wysokim stężeniu olejków naturalnych. Sam twórca nie wykorzystuje do swoich kompozycji wody, zatem mamy tu do czynienia z połączeniem jedynie olejków z alkoholem. Każdy z tych zapachów to ekstrakt, a ich trwałość? No cóż.. Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać bestsellerowej Kirke i tego, jak działa na otoczenie! 🙂
Gritti Venetia to druga na liście mocarnych perfum o długiej trwałości. Podobnie jak w przypadku Terenzi, marka dysponuje ekstraktami, jak i wodami perfumowanymi. Jeżeli cenisz świeży zapach perfum – koniecznie zwróć uwagę na turkusową serię z obłędnie owocowo-cytrusowymi nutami zapachowymi, których trwałość jest zaskakująca!
Perfumy molekularne? To nie tylko Escentric Molecules, ale i duńska marka Zarkoperfume, która bazuje na unikatowych cząsteczkach molekularnych wyprodukowanych przez własne laboratorium. Wśród tych kompozycji znajdziecie perfumy z różowym szampanem i bitą śmietaną, ozonem i arbuzem, czy ciemną czekoladą z paczulą, a wszystko to zatopione w intrygującej woni nieoczywistej molekuły!
A może nie do końca wiesz, czego poszukujesz? Z pomocą przyjdzie Mancera, której oferta wód perfumowanych jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Marka dysponuje zapachami z każdej kategorii, a jej intensywne perfumy to mieszanka składników naturalnych z syntetycznymi o doskonałej trwałości!