Sekret trwałości perfum

Co wpływa na trwałość perfum? Zastanawialiście się kiedyś, czy są sposoby na to, by przedłużyć trwałość zapachu? Zanim przejdziemy do sedna tematu przyjrzyjmy się składom perfum. Najsilniejsze kompozycje to te, które zawierają wysokie stężenie olejków zapachowych. W przypadku ekstraktów perfum jest to aż 40%. Do takich mieszanek nie dodaje się wody, zatem w środku znajdują się czyste olejki i alkohol. Ekstrakty perfum bez wątpienia zajmują najwyższe miejsce na podium pod względem intensywności i trwałości zapachu. Jeżeli szukasz kompozycji, która będzie miała dużą projekcję, a oprócz tego ciekawie ewoluuje na Twojej skórze- wybierz perfumy bazujące na składnikach naturalnych, bo to właśnie one powodują, że zapach nieustannie się zmienia, pracuje i na każdej skórze odda inny aromat. Więc jeżeli chcesz mieć taki zapach perfum, który stworzy wokół Ciebie aurę i zaczepi przypadkowego przechodnia- zwróć uwagę na niszowe aromaty, które swoje kompozycje opierają głównie na składnikach naturalnych. Jednak nie tylko skład jest odpowiedzialny za trwałość zapachu. Każdy produkt ma swoją datę produkcji lub symbol otwartego słoiczka, który informuje nas o tym, ile czasu od otwarcia kosmetyku będzie jeszcze ważny.

PAO i kalkulator ważności w perfumach: Kompas dla miłośników zapachów i nie tylko

Co oznacza symbol PAO? PAO (period after opening) to międzynarodowe oznaczenie, które wskazuje na przydatność produktu po otwarciu opakowania. Na produktach kosmetycznych można znaleźć symbol PAO i liczbę, za którą znajduje się litera „M”, np. PAO 6M lub symbol otwartego słoiczka, na którym zapisana jest liczba i litera „M”(month), oznacza to, że dany produkt po otwarciu będzie ważny jeszcze sześć miesięcy. W przypadku kosmetyków data ważności PAO jest znacznie krótsza niż zapachów. Termin ważności perfum waha się od roku do pięciu lat.

Symbol PAO to bardzo ważna informacja, która wskazuje, ile miesięcy od otwarcia kosmetyku można go jeszcze stosować.

Jakie skutki dla skóry może mieć używanie perfum po upływie PAO?

Przede wszystkim takie zapachy mają charakterystyczną woń- lekko kwaskową, niekiedy chemiczną, a ich trwałość jest bardzo słaba. Używanie przeterminowanych perfum może wywołać reakcję alergiczną na skórze.

Oprócz symbolu PAO pomocny może się okazać także kod partii (tzw. „batch code”), który najczęściej widnieje na spodzie produktu. Kod partii informuje nas o dacie produkcji perfum.

Złote rady: Jak prawidłowo przechowywać perfumy?

Przechowywanie perfum to bardzo ważny aspekt wpływający na okres ich przydatności. Zbyt długa styczność z promieniami słonecznymi potrafi nie tylko zmienić ich barwę, ale i zapach, dlatego niekiedy trzymanie ich w oryginalnych pudełkach nie jest wcale złym pomysłem! Perfumy lubią mrok i temperaturę pokojową, dlatego pozostawienie ich w zamknięciu, bez dostępu do światła sprawi, że zachowają swoją trwałość na dłużej. W szczególności unikaj stawiania ich na półce w łazience – zbyt wysoka wilgoć niestety im nie sprzyja. Zabieranie perfum w podróż to także nie najlepszy pomysł. Flakon perfum schowany w bagażu, zwłaszcza podczas podróży samolotem narażony jest na bardzo wysoką i bardzo niską temperaturę. Jeżeli chcesz zabrać ze sobą swój ulubiony zapach- przelej go do mniejszego atomizera. Małą pojemność zapachu z pewnością zużyjesz podczas wakacji, a tym samym zachowasz świeżość perfum pozostawionych w domu.

Jeżeli obawiasz się, że nie zdążysz zużyć dużej pojemności zapachu przed upływem daty przydatności perfum – wybieraj mniejsze flakony.

FAQ- Wszystko, co chcieliście wiedzieć trwałości perfum

Czy testery są trwalsze niż produkty?

Odp: Nie. Tester to ten sam zapach, tylko pozbawiony oryginalnego pudełka. Najczęściej do perfumerii dociera w białym kartonowym opakowaniu i zdarza się, że nie posiada korka, jednak zapach jest dokładnie taki sam jak produkt, a jego trwałość niczym się nie różni od pełnowartościowych perfum, ponieważ na testerach również widnieje symbol PAO.

Czy istnieją perfumy, które nie tracą intensywności z upływem czasu?

Odp: Jeżeli perfumy są dobrze przechowywane zdarza się, że po terminie jego zapach się nie zmieni, jednak po pewnym czasie jest to nieuniknione.

Jakie są mity na temat przeterminowanych perfum?

Gdy okres ważności perfum mija to można w nich dostrzec drobinki lub mętny kolor.

Odp: Nie zawsze. Kiedy zapach budują przede wszystkim naturalne olejki zapachowe zdarza się, że olejki się „wytrącają” tworząc właśnie takie drobiny, jednak nie zawsze jest to dowód na to, że perfumy straciły swoją ważność.

Czy można przedłużyć trwałość perfum?

Nie ma sposobu na zwiększenie ważności produktu, można jedynie uchronić go przed przedterminowym zepsuciem się przestrzegając podstawowych zasad przechowywania perfum. Jest jednak kilka sposobów na to, by przedłużyć ich trwałość na skórze. Pod wypływem czasu i złego przechowywania perfum zdarza się, że zapach nie jest już tak intensywny jak na początku. Możesz wtedy z powodzeniem podbić jego aromat klasycznymi molekułami, które być może sprawią, że Twoje ulubione perfumy staną się jeszcze piękniejsze!

Perfumy – mała butelka, wielki świat

Aby jak najdłużej cieszyć się swoimi ulubionymi perfumami należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim perfumy kupuj jedynie z zaufanego źródła, unikniesz tym samym zakupu przeterminowanego lub podrobionego produktu. Na Amisell znajdziesz jedynie oryginalne kompozycje i kosmetyki najwyższej jakości.

Zwróć uwagę na symbol PAO, który poinformuje Cię jak długo po otwarciu możesz używać perfum. Pamiętaj, że nieprawidłowe przechowywanie perfum może skutkować ich zwietrzeniem, przez co zapach nie będzie już tak trwały jak na początku, dlatego by cieszyć się ich aromatem na dłużej- chroń je przed nadmiernym oświetleniem, a także przed wysoką i bardzo niską temperaturą. Unikaj łazienki, której wysoka wilgotność może negatywnie wpłynąć na trwałość zapachu.