- Bestsellery
- Nowości
-
- Arte Profumi
- Antonio Alessandria
- Esteban Paris
- V Canto
- Hugh Parsons
- Histoires de Parfums
- State of mind
- Cnr Create
- Fifi Chachnil
- Tiziana Terenzi
- Frapin
- Jacques Zolty
- Alexandre.J
- Ineke
- Hayari
- By terry
- Nobile 1942
- Bois 1920
- Carner barcelona
- Neotantric Fragrances
- Parfums de Marly
- Escentric Molecules
- Zarkoperfume
- Ann gerard
- Valmont
- Mark Buxton
- Moresque
- Paul emilien
- Blend Oud
- Dorsay paris
- Linari
- Acqua di Portofino
- Lubin
- Evidens
- Jardin de france
- Omnia profumi
- Panama 1924
- Lengling
- Absolument
- Dusita
- Mirko Buffini
- Mancera
- Baruti
- Teo cabanel
- Masque Milano
- Ciro
- Giardino Benessere
- Gritti
- Kinski
- The Beautiful Mind Series
- Tom Ford
- Esse Strikes
- Choix
- Promocje
Co należy wiedzieć o perfumach? Czym są i jaki jest ich podział?

Rodzie perfum, wiemy już jak wyglądał proces ewolucji perfumiarstwa od najdawniejszych czasów po dziś, wiemy także, że pierwsze „perfumy” w zasadzie miały jeden element wspólny ze współczesnymi – sam aromat pozyskiwany z naturalnych składników. Ale czym w zasadzie są dzisiejsze perfumy? Czym się różnią od popularnej wody perfumowanej? Który zapach będzie trwalszy? Jakie są rodzaje perfum, poniżej odpowiemy na te pytania i wyjaśnimy kilka innych podstawowych zagadnień.
Jakie są najstarsze perfumy?
Najstarszy odnaleziony flakon „perfum” pochodzi z Cypru i liczy sobie około 4000 lat. Kompozycja, którą kryła zabytkowa buteleczka, była złożona głównie z ziołowych aromatów: lawendy, kolendry, rozmarynu i sosny. Z punktu widzenia teorii perfumiarstwa, nie były to jednak perfumy, a mieszanka wyciągów roślinnych, która w gruncie rzeczy była jedynie „wyrobem perfumeryjnym”.
W takim razie czym są perfumy?
Powszechnie stosowane określenie perfumy jest uproszczeniem. Rzeczywiste znaczenie tego słowa sugeruje wysoki stosunek olejków zapachowych w roztworze oraz zawartość alkoholu. Według tej reguły perfumy to spirytusowe roztwory substancji zapachowych, w których zawartość koncentratu zapachowego mieści się w granicach 20 – 40%, a rozpuszczalnikiem jest 95% alkohol. Należy jednak pamiętać, że granice te są umowne i mogą odrobinę różnić się w zależności od tego, na jakie potrzeby dokonujemy klasyfikacji.
Podział perfum według stężeń:
Rodzaje perfum. W nazewnictwie branży perfumeryjnej funkcjonuje kilka określeń w zależności od zawartości olejków eterycznych w roztworach, zaczynając od najwyższego, są to:
- ekstrakty Perfum (Extrait de Parfum)/ perfumy właściwe (Parfum) – > 40% / 20 – 40% olejków,(określenia te często używane są zamiennie, jednak uznaje się, że ekstrakty są bliżej górnej granicy procentowego stężenia olejków),
- wody perfumowane (Eau de Parfum) – 20 – 10% olejków,
- wody toaletowe (Eau de Toilette) – 10 – 5% olejków,
- wody kolońskie (Eau de Cologne) – 5 – 3% olejków,
- wody odświeżające (Eau Fraîche) – 3 – 1% olejków.