Co należy wiedzieć o perfumach? Czym są i jaki jest ich podział?

Co należy wiedzieć o perfumach? Czym są i jaki jest ich podział?

Rodzie perfum, wiemy już jak wyglądał proces ewolucji perfumiarstwa od najdawniejszych czasów po dziś, wiemy także, że pierwsze „perfumy” w zasadzie miały jeden element wspólny ze współczesnymi – sam aromat pozyskiwany z naturalnych składników.  Ale czym w zasadzie są dzisiejsze perfumy? Czym się różnią od popularnej wody perfumowanej? Który zapach będzie trwalszy? Jakie są rodzaje perfum, poniżej odpowiemy na te pytania i wyjaśnimy kilka innych podstawowych zagadnień.

Jakie są najstarsze perfumy?

Najstarszy odnaleziony flakon „perfum” pochodzi z Cypru i liczy sobie około 4000 lat. Kompozycja, którą kryła zabytkowa buteleczka, była złożona głównie z ziołowych aromatów: lawendy, kolendry, rozmarynu i sosny. Z punktu widzenia teorii perfumiarstwa, nie były to jednak perfumy, a mieszanka wyciągów roślinnych, która w gruncie rzeczy była jedynie „wyrobem perfumeryjnym”.

W takim razie czym są perfumy?

Powszechnie stosowane określenie perfumy jest uproszczeniem. Rzeczywiste znaczenie tego słowa sugeruje wysoki stosunek olejków zapachowych w roztworze oraz zawartość alkoholu. Według tej reguły perfumy to spirytusowe roztwory substancji zapachowych, w których zawartość koncentratu zapachowego mieści się w granicach 20 – 40%, a rozpuszczalnikiem jest 95% alkohol. Należy jednak pamiętać, że granice te są umowne i mogą odrobinę różnić się w zależności od tego, na jakie potrzeby dokonujemy klasyfikacji.

Podział perfum według stężeń:

Rodzaje perfum. W nazewnictwie branży perfumeryjnej funkcjonuje kilka określeń w zależności od zawartości olejków eterycznych w roztworach, zaczynając od najwyższego, są to:

  • ekstrakty Perfum (Extrait de Parfum)/ perfumy właściwe (Parfum) – > 40% / 20 – 40% olejków,(określenia te często używane są zamiennie, jednak uznaje się, że ekstrakty są bliżej górnej granicy procentowego stężenia olejków),
  • wody perfumowane (Eau de Parfum) – 20 – 10% olejków,
  • wody toaletowe (Eau de Toilette) – 10 – 5% olejków,
  • wody kolońskie (Eau de Cologne) – 5 – 3% olejków,
  • wody odświeżające (Eau Fraîche) – 3 – 1% olejków.

Amisell

dodany kwi 8, 2021

Loading...