Historia perfum

Historia perfum

Perfumy to nasza największa pasja. Zapewne znacie naszą historię oraz wiecie o pobudkach do stworzenia Amisell, jeśli Wasze oczy zatrzymały się na treści zakładki „O Nas”. A jaka jest historia perfum czyli tego, co stało się przedmiotem naszej pasji i pracy? O historii perfum napisalismy  kilka słów poniżej, zachęcamy do zaglądania na naszego bloga, jeśli chcecie poznawać z nami ciekawostki ze świata perfum
i dowiedzieć się więcej o skarbach, które znajdziecie w naszym asortymencie.

     Dzisiejsze laboratorium perfumiarza pozwala tworzyć niezwykłe kompozycje, wiele z nich zaskakująco wiernie odzwierciedla zapachy z otoczenia. Wachlarz składników, z których obecnie mogą korzystać twórcy, jest bardzo szeroki i stale rozrasta się, a i miejsce pracy twórcy nie przypomina już dawnego warsztatu z maître wśród dziesiątek szklanych czy metalowych naczyń
i przyrządów, któremu wizualnie bliżej do chemicznej pracowni, niż do współczesnego atelier. Jednak pomijając obecny lawinowo pędzący rozwój tak perfumiarstwa, jak i wszelkich innych dziedzin, od pradawnych fundamentów tworzenia kompozycji zapachowych do nawet prymitywnego laboratorium, jeszcze bardzo daleka droga...

Fundamenty świata perfum - pachnący, święty dym

     Olfaktoryczna przygoda rozpoczęła się nie dziesiątki, czy setki lat temu, ale jeszcze w czasach starożytnej Mezopotamii, według niektórych źródeł około 7000 lat p.n.e. Wówczas ludzie zaczęli interesować się zapachem olejów używanych w różnych rytuałach oraz wonią dymu z roślin, drzew i innych materiałów spalanych w trakcie obrzędów religijnych (co ciekawe, odymianie pomieszczeń kadzidłami przetrwało w wielu kulturach do dziś). Ówczesne ludy wierzyły w unoszenie się ducha wraz z dymem ku zaświatom. Z tych czasów pochodzi też określenie per fumum oznaczające poprzez dym, które stało się fundamentalnym wyrażeniem dla historii perfumiarstwa.

Tak zaczęła się historia perfum Tapputi-Belat-ekalli, Zeus, Tutenchamon i Kleopatra

     Wzmianki o pachnących olejkach pojawiły się nawet w tekstach klinowych z przełomu II i I w. p.n.e.. Dzięki zachowanym w nich przepisom na zapachowe oleje, miano pierwszej twórczyni perfum przypisuje się Asyryjce Tapputi-Belat-ekalli, uznawanej także za pierwszą w historii chemiczkę. Z ich treści dowiadujemy się między innymi o użyciu aromatów kwiatów, żywic, balsamów, roślin a także o procesach filtracji i maceracji - wykorzystaniu tłuszczu do wydobywania aromatu.
O istotnym znaczeniu perfum w najdawniejszych czasach mówią też fragmenty mitologii. Pierwotnie wszelkie wonności były wyrazem szacunku oraz poddania wobec bogów i towarzyszyły obrzędom odprawianym na ich cześć, natomiast z mitów o Zeusie czy Afrodycie, dowiadujemy się o użyciu perfum również jako swoistych afrodyzjaków.
W Starożytnym Egipcie (uznanawanym za kolebkę perfumiarstwa), perfumy początkowo były zarezerwowane dla wyższych sfer. Stosowano je podczas rytuałów religijnych, a proces tworzenia był tajemnicą kapłanów. Zapach utrwalano głównie w tłuszczach, które okazały się tak dobrym nośnikiem dla zapachu, że utrzymały zapach pomady z grobowca króla Tutenchamona przez ponad 3000 lat!
Wiele źródeł mówi o tym, że szczególnym uwielbieniem perfumy darzyła Kleopatra. Królowa znalazła osobliwy sposób na utrzymanie władzy – uwodząc swych kolejnych kochanków wonią przeróżnych olejków, zdobywała ich serca i... poparcie w ważnych sprawach.

Ekspansja, regresja i inne procesy w ewolucji perfumiarstwa

     Zwyczaje Egipcjan związane z wykorzystaniem pachnideł rozprzestrzeniły się na inne cywilizacje: Grecję i Rzym. Tam też zyskały powszechne zastosowanie, używano ich nie tylko w obrzędach, ale i na co dzień, nie tylko przy ołtarzach, ale i w domostwach, do włosów, ubrań, ciała, ale i do wszelkich elementów, które mogły utrzymać zapach, co ciekawe – stosowano je nawet na zwierzętach. Okres regresji dla zainteresowania tematyką perfum nastąpił po upadku Cesarstwa Rzymskiego, wówczas jednak dziedzina zaczęła dynamicznie rozwijać się w krajach arabskich, które zaczęto kojarzyć z wieloma odkryciami i uznano za ostoję perfumiarstwa. Przełomem dla produkcji perfum było odkrycie w warsztacie perskiego filozofa i lekarza Avicenny, który jako pierwszy przeprowadził destylację olejku z róży. Wówczas w wyniku tego procesu powstała pierwsza woda różana (XI w.n.e.).

Poznaj perfumy niszowe, które cechują wyśmienite i oryginalne zapachy oraz stojące za nimi historie! 

Drugie odrodzenie po renesansie – ożywienie perfumiarstwa

     Kolejnym kamieniem milowym był rok 1370, w którym powstały pierwsze perfumy na bazie alkoholu – woda królowej Węgier. Od tego wydarzenia w Europie zaczęły powracać tendencje do stosowania wód aromatyzowanych, jednak często miały one inne przyczyny niż fascynacje zapachem (powszechne stosowanie perfum jako środka maskującego inne zapachy). Następnym ważnym punktem na perfumeryjnej osi czasu była produkcja wody kolońskiej w 1709 roku przez braci Farina. Wówczas diametralnie zmienił się pogląd na stosowanie zapachów, które powoli zaczęto używać zgodnie z ich właściwym zastosowaniem.
Przez dwory króla Ludwika XVI,  Napoleona, Ludwika XV Burbona, dwory książęce i królewskie innych europejskich państw, dziedzina perfumiarstwa przechodziła swój rozkwit. XIX wiek przyniósł nowe odkrycia, początkowo małe warsztaty, następnie przedsiębiorstwa perfumeryjne, aż w końcu produkcja perfum stała się gałęzią przemysłu.

Od Grasse, przez Paryż, po triumf wielkich kreatorów

     Prowansalskie Grasse – Miasto Perfum, ściągnęło na południe Francji ogromne zainteresowanie perfumeryjnych środowisk, gdyż stało się centrum pozyskiwania różnorodnych surowców do produkcji perfum. Miasteczko rozsławił przemysł perfumeryjny i wytwórnie, które po dziś tworzą jedne z najbardziej pożądanych zapachów. Dla największych kreatorów właściwszym miejscem okazała się jednak francuska stolica, którą zaczęto traktować jako cel kolejnych wzrastających adeptów perfumeryjnej sztuki. Tam też w 1828 roku swoje przedsiębiorstwo kosmetyczne założył Pierre Francois Guerlain, a pod koniec lat dziewięćdziesiątych XIX wieku, w laboratoriach Guerlain w Paryżu pod kierownictwem synów słynnego mistrza, pierwszy raz zastosowano w perfumach składniki syntetyczne.

Perfumy na miarę XX i XXI wieku

     Kolejne etapy rozwoju dziedziny perfumiarstwa bazowały na historycznych odkryciach. Związane były z wprowadzeniem nowych składników, z nowatorskim połączeniami, które dawały nieznane akordy (jak paprociowe, szyprowe czy aldehydowe), metodami pozyskiwania, kategoryzacją w grupach olfaktorycznych, pracą nad ewolucją zapachu i podziałem na fazy rozwoju oraz klasyfikacją na zapach damski, męski lub unisex. Z czasem zaczęto tworzyć w oparciu o szczególne inspiracje, przywiązywać większą uwagę do kunsztu wykonania flakonów, dostosowywać je do oczekiwań kolekcjonerskich, projektować wyjątkowy design produktu. Dla branży kosmetycznej ważne było wejście na rynek ekskluzywnych marek, niszowych domów perfumeryjnych, które przeprowadzają szczególne selekcje w doborze najlepszej jakości składników, gdyż to te marki wyznaczają obecnie główne trendy perfumiarstwa, będące wyrazem elegancji i luksusu.

Amisell

dodany sie 12, 2021

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: