Klasyfikacja zapachów, czyli kilka słów o grupach olfaktorycznych

Klasyfikacja zapachów, czyli kilka słów o grupach olfaktorycznych

Klasyfikacja zapachów według grup olfaktorycznych to jeden z podstawowych podziałów stosowanych w perfumiarstwie. Świadomie lub nieświadomie styka się z nimi każdy, kto zastanawia się nad wyborem perfum. Warto rozróżniać podstawowe grupy olfaktoryczne wybierając zapach, gdyż to one definiują jakich składników szukamy, a jakich wolelibyśmy uniknąć. Zasada ta działa też w drugą stronę - składniki, których szuka klient, pomogą konsultantowi w perfumerii zawęzić do mniejszej ilości grup olfaktorycznych zbiór tych zapachów z asortymentu, które mogą odpowiadać oczekiwaniom klienta. Z tego artykułu dowiecie się, czym jest Montserrat klasyfikacja zapachów według grup olfktorycznych, co pomoże Wam łatwiej znaleźć odpowiednie perfumy, dopasowane do Waszych preferencji.

Kategorie zapachów, czyli grupy olfaktoryczne

Z grupami olfaktorycznymi wiąże się niemalże każda rozmowa na temat perfum. Z pewnością każdy miłośnik perfum choć raz użył określeń: orientalne, kwiatowe, owocowe czy drzewne. To właśnie nazwy kilku kategorii, a jakie są pozostałe i czym się charakteryzują? O tym jaka jest klasyfikacja zapachów, przeczytacie poniżej. 

Klasyfikacja zapachów perfum

 • PERFUMY KWIATOWE

To najszersza i najpopularniejsza kategoria, znajdziemy w niej głównie zapachy wyjątkowo kobiece i zmysłowe, kompozycja zapachowa kwiatowa może być wariacją na temat jednego kwiatu, jak tuberoza, fiołek czy mimoza, ale może też łączyć aromaty wielu różnych odmian.

 • PERFUMY CYTRUSOWE

Dominuje w nich akord cytrusowy, możemy także spotkać wśród składników perfum termin hesperydy, którymi nazywamy nuty cytrusowe oraz inne, które po prostu pachną lekkimi cytrusami, choć w rzeczywistości nimi nie są (petitgrain, werbena). Sam cytrusowy akord stosowany jest wyjątkowo często także w innych grupach.

 • PERFUMY SZYPROWE

Zainspirowane śródziemnomorską przyrodą, wytrawne i bardzo naturalne Chypre Coty, stały się wzorcem tworzenia kompozycji na bazie mchu dębowego, z bergamotką lub innym cytrusem w otwarciu oraz jaśminem i różą w sercu. Pożądanym elementem prawdziwej szyprowej kompozycji jest absolut labdanum oraz akord zwierzęcy, jednak te dwa ostatnie składniki we współczesnych szyprach często bywają pomijane.

 • PERFUMY DRZEWNE

Jak sama nazwa wskazuje, główny ich akord tworzą nuty drzewne, a wśród nich aromaty krzewów, mchy, porosty ale także paczula i wetyweria oraz popularny od kilku lat agar (oud). Aromaty drzewne zdecydowanie częściej pojawiają się w kompozycjach dla panów. 

 • PERFUMY FOUGÈRE

Kategoria potocznie nazywana kategorią paprociową, co wiąże się z francuskim fougère oznaczającym paproć oraz z bardzo naturalnym klimatem tych kompozycji. Tutaj również dominują zapachy dla mężczyzn. Charakter fougère nadaje w perfumach połączenie aromatów ziołowych, a w szczególności lawendy, mchu dębowego, tonki (lub kumaryny) i tytoniu.

 • PERFUMY AROMATYCZNE

Czasem określane są jako „zielone” ze względu na dominujący akord zielonych roślin. Kojarzą się z naturą. Często wśród składników perfum z tej kategorii znajdziemy zielone liście, nasiona oraz żywice roślinne, jagody roślin iglastych. Jednym z najważniejszych składników tej grupy jest wytrawne, gorzkie galbanum.

 • PERFUMY ORIENTALNE

Składają się z intensywnych nut i jak wskazuje nazwa – nawiązują klimatem do Orientu, a więc do zapachów bogatych, głównie ciepłych, otulających, wypełnionych przyprawami, żywicami, kadzidłami, wanilią i aromatami korzennymi. Kompozycje orientalne polecane są zazwyczaj na wieczór i na specjalne okazje.

 • PERFUMY SKÓRZANE

Jest to jedna z grup rzadziej wyodrębnianych jako osobna kategoria, podobnie jak zapachy aldehydowe. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że samodzielny aromat skóry w zasadzie w perfumach nie istnieje, lecz jest tworzony przez połączenie nut zwierzęcych, przypraw, kadzidła, oleju rycynowego, labdanum, innych żywic raz owoców, w zależności od tego jak silny aromat chcemy uzyskać.

 • PERFUMY OWOCOWE

Owocowe akordy wyczuwalne są w wielu kompozycjach zapachowych w lekkim, dziewczęcym klimacie. Przeważają w tej grupie zapachy słodkie, a tłem dla kwiatowych nut zazwyczaj są kwiaty i nuty drzewne. W dużej części zapachów mainstreamowych dominują perfumy sklasyfikowane właśnie jako zapachy owocowe.

 • PERFUMY WODNE

Kategoria wybierana szczególnie letnią porą i w wyższych temperaturach, gdyż gwarantuje uczucie świeżości i lekkości. Wbrew pozorom wcale nie muszą tworzyć jej jedynie nuty wodne/morskie. Wodny klimat nadają także cytrusy, geranium, nuty ozonowe i metaliczne, trawa, algi, niektóre kwiaty, calone i w odpowiednich połączeniach różne inne składniki.

 • PERFUMY ALDEHYDOWE

Kolejna z kategorii, która często jest umieszczana w podkategoriach. Aldehydy są trudnym do pozyskania składnikiem olejków różanych i neroli. W przemyśle perfumeryjnym stosuje się je głównie postaci syntetycznej, w wielu perfumach są intensywnie wyczuwalne już na samym początku i dominują nad całą kompozycją, a w połączeniu z kwiatami często towarzyszy im charakterystyczna mydlana nuta. Według różnych źródeł podział zapachów według kategorii perfum zawiera od kilku do kilkunastu podstawowych grup. Oczywiście w każdej grupie zapachów możemy wyodrębnić kolejne, sugerując się konkretnymi akordami (białe kwiaty, przyprawy czy nuty gourmand). Na powyższej liście ujęliśmy wszystkie te kategorie, z którymi możecie się spotkać na stronach producentów i blogach branżowych. Należy jednak pamiętać, że często jedne grupy traktowane są jako podgrupy innych i taki podział również jest poprawny. 

Szukasz wyjątkowych perfum, poznaj perfumy niszowe. Ich zapach zaskoczy Cię.

Jak wybrać idealne perfumy? Klasyfikacja zapachów według grup olfaktorycznych Wam w tym pomoże!

Znajomość klasyfikacji zapachów według grup olfaktorycznych pozwoli na szybsze i prostsze dopasowanie perfum do własnych preferencji. Jeżeli nie wiecie, które perfumy będą dla Was odpowiednie, skontaktujcie się z nami. W zapytaniu postarajcie się określić Wasze preferencje na podstawie powyższej klasyfikacji i podajcie kilka nazw swoich ulubionych perfum. To zdecydowanie ułatwi nam dobór odpowiedniej kompozycji. W momencie, gdy nie macie pewności, czy dane perfumy będą odpowiednie lub chcecie dokonać wyboru spośród kilku zapachów, polecamy zakup próbek.

Amisell

dodany sie 4, 2021

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font: