Pojęcia związane z perfumami, które każdy powinien znać

Pojęcia związane z perfumami, które każdy powinien znać

W każdym opisie perfum, artykule poświęconym dziedzinie perfumiarstwa, czy nawet zwykłej rozmowie na temat związany z zapachami, używamy wielu branżowych pojęć, które mogą być nie do końca jasne dla laika i nowicjusza. Szczególnie poruszając temat perfum niszowych, można trafić na niezrozumiałe nazewnictwo lub skomplikowane terminy. Nie wyjaśniając ich, ciężko byłoby zagłębić się w dalsze treści, dlatego poniżej omawiamy kilka najważniejszych pojęć, z którymi z pewnością spotka się każdy z zainteresowanych informacjami na temat naszych perfum, ale i ogólną tematyką perfumiarstwa.

Notacja muzyczna czy olfaktoryczna? Czyli nuty i akordy w kompozycjach

Skąd te muzyczne terminy w perfumeryjnej branży? Otóż nuty, akordy i kompozycje nie są stosowane jedynie w nomenklaturze muzycznej. W odniesieniu do perfum są równie często używane i mają kluczowe znaczenie przy opisywaniu zapachu. Co oznaczają poszczególne pojęcia? Zacznijmy od KOMPOZYCJI. Jest ona mieszaniną olejków i substancji wzmacniających, selekcjonowanych i dobieranych przez perfumiarzy. Jej komponenty wymienia się według piramidy ewolucji poszczególnych aromatów, które grupowane są pod względem utleniania, trwałości i intensywności. Wymieniamy w tym podziale: nuty głowy/górne/wysokie, nuty serca/środkowe oraz nuty bazy/podstawy/głębi/dolne. To właśnie piramida zapachowa daje nam obraz rozwoju kompozycji i pozwala ocenić w jakim stopniu dany zapach może wpasować się w nasz gust. Skoro jesteśmy już przy NUTACH, to najprościej rzecz ujmując, są one składnikami aromatycznymi kompozycji. Nutą nazywamy każdy aromat, który został użyty do stworzenia zapachu, np. róża, paczula, cytryna, galbanum. Wracając jednak do piramidy zapachowej, nuty to także określenie zbiorcze dla trzech poszczególnych poziomów tej piramidy:

  • nuty głowy – pierwsze wyczuwalne składniki kompozycji, zazwyczaj są one bardzo intensywne, ale jednocześnie najbardziej lotne, to ta nuta odpowiada za pierwsze wrażenie,
  • nuty serca – pojawiają się już po kilkunastu minutach od rozpylenia perfum, nadają właściwy kierunek i charakter zapachu, mogą utrzymywać się intensywnie przez kilka godzin,
  • nuty bazy – zazwyczaj ostatnie wyczuwalne składniki, często decydujące o trwałości kompozycji, stabilizują poprzednie aromaty, od nich twórcy rozpoczynają tworzenie perfum.

AKORD to zestawienie substancji zapachowych w taki sposób, który da nam harmonijny i spójny aromat. Najczęściej występujące akordy to między innymi: morski, cytrusowy, aromatyczny, białych kwiatów, drzewny czy owocowy.

Trwałość a projekcja

Trwałość zapachu to oczywiste pojęcie, którego nie musimy tłumaczyć, jednak obok niej często pojawia się inny termin, często źle odbierany – projekcja. Czym się różnią? Trwałość odnosi się do utrzymywania zapachu na danej osobie i jest cechą bardzo indywidualną. Nawet zapach o wysokiej koncentracji olejków, może na różnych osobach ulatniać się w diametralnie różny sposób. Co do projekcji – tę z kolei ocenia nasze otoczenie. Siła z jaką zapach będzie wyczuwany przez innych oraz z jakiej odległości osoby z otoczenia wyczują zapach, pozwoli nam ocenić stopień projekcji (bliskoskórna, na długość ramion czy bardzo duża – zapach wypełniający pomieszczenie).

Amisell

dodany kwi 8, 2021

Boxed:

Sticky Add To Cart

Font:

Zadzwoń do naszego sklepu

+48 800 900 777

info@amisell.pl

Godziny pracy naszego sklepu:

W dni powszednie:

Sobota:

Niedziela:

od 8:00 do 21:00

od 9:00 do 20:00

od 10:00 do 19:00