19.11.2021

image

Nieoczywiste i kontrowersyjne perfumy dla koneserów

Odmienność i niepowtarzalność to jedne z głównych cech charakteryzujących niszę perfumeryjną.
Są to też podstawowe kwestie odróżniające niszę od mainstreamu. Na tych, którzy w popularnych perfumeriach nie mogą znaleźć odpowiednio wyrazistych dla siebie perfum, które podkreślają i wyróżniają indywidualność każdego z nas, czeka magiczna, zaskakująca, niczym nieograniczona przestrzeń niszy. Im bardziej nietypowo, tym bliżej serca niszy, której kwintesencją jest nieoczywistość, a ogromną zaletą kontrowersja.

NIEOCZYWISTE PIĘKNO KONTROWERSYJNYCH AROMATÓW W PERFUMACH

Naturalność składników niewątpliwie jest wielką zaletą niszowych perfum, które w przeciwieństwie do tych z mainstreamu, często bazują na naturalnych olejkach. Im więcej ich jest w zapachu, tym większa jest wartość perfum. Sama baza składników, z których korzystają niszowe marki, również jest znacznie bogatsza. W niszowych kompozycjach spotkamy trudne, nietypowe, rzadko spotykane nuty (zarówno naturalne jak i syntetyczne), zdarza się, że wzbudzają one ogromne kontrowersje. Zawartość w kompozycji niektórych składników może sugerować nam, iż zapach będzie specyficzny i niełatwy w odbiorze.

NUTY, KTÓRE NAJCZĘŚCIEJ UZNAWANE SĄ ZA KONTROWERSYJNE:

nuty zwierzęce (również te pozyskane sztucznie w laboratoriach):
cywet, kastoreum, hyraceum, ambra, skóra,
intensywne akordy kadzidlane, które tworzą nuty balsamiczne i żywiczne,
oud, choć również jest żywicą, jego obecność w perfumiarstwie to odrębna historia,
niektóre nuty kwiatowe, w szczególności: tuberoza, lilia, lawenda,
substancje chemiczne: aldehydy, indol, skatol i wiele aromamolekuł, które w nieodpowiednim stężeniu powodują negatywne wrażenia węchowe,
nuty metaliczne, akord ziemi, paczula.

UKRYTE PIĘKNO PERFUM O KONTROWERSYJNYM SKŁADZIE

Dla wielu miłośników niezaburzonego lub oczywistego piękna perfum, intensywnie wyczuwalna obecność powyższych oraz wielu innych aromatów może okazać się zbyt trudna, niezrozumiała, a nawet szokująca. Kontrowersyjne zapachy mają jednak niemałe grono wielbicieli, którzy w ewolucji nietypowych aromatów niszy odkrywają głęboko ukryte piękno. Dodatkową ich zaletą jest trwałość, dłuższy czas rozwoju perfum na skórze, a także wyróżnienie z tłumu, które gwarantują mniej popularne niszowe kompozycje. Właśnie dzięki temu kontrowersyjność perfum staje się ich ogromnym atutem.

NIETYPOWE I KONTROWERSYJNE PERFUMY W AMISELL

Oprócz kadzideł, oudu, animalistycznych akcentów, odurzających białych kwiatów, piwniczno – ziemistej wilgoci, czy aldehydowej ostrości, w perfumach Amisell znajdziecie rzadko spotykane aromaty: siana, czerwonego wina, majeranku i innych wyrazistych ziół, mate, mokrego runa leśnego, wodorostów, ryżu, tytoniu, chilli, mleka, trunków, ozonu, szminki, kamfory, piasku, soli, a nawet... świeżego prania. Kontrowersyjną ciekawostką dla wielu mogą okazać się także zaskakujące inspiracje, które poruszyły wyobraźnię twórców.

KILKA PACHNĄCYCH PROPOZYCJI DLA KONESERÓW

W bloku tematycznym poświęconym zapachom kontrowersyjnym znalazło się 5 kompozycji, o których mogliście przeczytać w naszych mediach społecznościowych, były to: Oudh Infini, 1740, Melkmelsje, Peau de Bete i Shamal. Nieco wcześniej polecaliśmy Wam równie nietypowe kompozycje na Halloween: Malię, Petroleum i Alibi. Jest to niewielka część tego, czym może Was zaskoczyć Amisell. Jeśli jesteście miłośnikami nietypowych aromatów, zerknijcie na nasze kolejne propozycje.


Nooud Baruti (właściwie cała seria marki zaskoczy nawet najbardziej wymagające nosy). Czyż nie jest tak, że każdy krajobraz pozbawiony barw staje się w pewien sposób nostalgiczny? Klimat NoOud taki właśnie jest. Nostalgiczny, ciężki, mroczny jak zgliszcza tego, co chwilę wcześniej tętniło życiem. Drzewne opary NoOud wciągają swoją zaskakującą prostotą. Oud widmo, czyli tajemnica, którą trudno rozszyfrować.


Nevermore Frapin – czarny kruk w kolekcji marki. Czasem wydaje się, że Nevermore to zapach z dawnej epoki, a chwilę później, że to ultranowoczesna kompozycja. Dosyć świeży podmuch aldehydów w otwarciu styka się z przyprawowym sercem, momentami musuje jak lekkie wino, a po sekundzie wydaje się, że zatyka nozdrza różano-drzewnym pyłem. Gdzie ta czerń, ten gotycki klimat, który ma wskazywać inspiracja? Otóż jest, bo Nevermore mimo przestrzeni i świeżości, ma niezwykle psychodeliczny nastrój.


Montecristo Masque Milano zasługuje na czołowe miejsce w zestawieniu choćby ze względu na wzbudzający dreszcze skład. Hyraceum, styraks, tytoń, rum, żywice, drzewny akord, to jedynie część z nich. Moc tej kompozycji, która gwarantuje kilkunastogodzinną trwałość już po dwóch psiknięciach, to drugi punkt w drodze na podium. Rustykalna oprawa nieco brudnego, zwierzęcego filaru z wyraźnym alkoholowym akcentem, ewoluująca jak rumak w galopie, przekona każdego, że Montecristo to szaleniec, który zostawia zachwycający ślad.


Tribal Arte Profumi rzuci na kolana wielbicieli wilgotnej zieleni w perfumach. Ten zapach przenosi myślami w gęsty, mroczny bór, przesiąknięty deszczem, którego ciepłe opary unoszą się wraz z wonią torfu, runa i mchu, pokrywającego każdy element lasu. Zaledwie trzy składniki, które podaje marka, to znacznie mniej, niż czuć w Tribalu. Zapach ewoluuje i zaskakuje do samego końca - na tych, którzy znajdą wyjście z lasu, czeka gorąca czekolada.


Nacre Blanche Antonio Alessandria to zupełnie inny klimat niż poprzednie propozycje – tym razem bardziej w damską stronę. Co kontrowersyjnego może być w bieli kwiatów, które rozkwitają w sercu Nacre Blanche? Sama biel, której absolutnie daleko do śnieżnej i czystej. Białe kwiaty (a szczególnie jaśmin, który zawiera sporą dawkę indolu), mogą zmienić się w animalistyczny akcent zapachu, co nie każdy odbierze jako zaletę. Wytrwałych zachęcamy - brudna nuta szybko ustąpi miejsca czystości kwiatowo-cytrusowego aromatu, wspartego skórzano–piżmową bazą.


La Crima Liquides Imaginaires jest jednym z trudniejszych, a zarazem najpiękniejszych i najbardziej eleganckich kadzidlanych zapachów w asortymencie Amisell. Odzwierciedlenie łez, to jedna z części trylogii nastrojów, które tworzą kolekcję inspirowaną typami temperamentów według Hipokratesa. Filarem La Crimy są szlachetne, dymne tony żywic oparte na zwierzęcej nucie kastoreum. Całość miesza się z lekko mydlanym niuansem, który łagodzi ostrość pierwszych nut.


Jeśli zaintrygował Was ten artykuł i chcielibyście wypróbować nasze propozycje kontrowersyjnych perfum, pamiętajcie, że na Amisell możecie zamawiać próbki! Wystarczy odnaleźć dany zapach na naszej stronie i kliknąć pojemność 2 ml.

tło z kwiatami i perfumami